Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

24.10.2016.

Kā noteikt banknotes vērtību pat nepaskatoties uz to?

Mūsdienās, ko dēvē par digitālo laikmetu, strauji ir audzis to cilvēku skaits, kuri priekšroku dod bezskaidras naudas darījumiem, piemēram, nerēķinoties ar karti vai internetbankā. Tomēr ne mazums ir tādu cilvēku, kuri izmanto skaidru naudu. Kādam tā ir ērtāk un izdevīgāk, citam – saprotamāk un drošāk. 

Saskarsmē ar vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem esam nonākuši pie secinājuma, ka absolūtais vairākums izmanto tieši skaidru naudu. Un pamatojums tam ir ļoti cilvēcisks, jo Latvijas internetbankas šai cilvēku grupai nav draudzīgas, kā arī, lai izmantotu norēķinu karti, blakus ir jābūt redzīgam pavadonim, kuram var droši atklāt kartes PIN kodu. Līdz ar to vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem bieži vien pat nav citu iespēju, kā izmantot tikai skaidru naudu. Norēķini šādā veidā mēdz būt problemātiski, jo monētas un banknotes ir jācenšas atpazīt. Attiecībā uz monētām lieliski noder monētu turētājs, kurā katra iedobe ir paredzēta konkrētas nominālvērtības monētai, tādējādi palīdzot atpazīt tās (Exceed eiro monētu turētāji ir atrodami ŠEIT). Kas attiecas uz banknotēm, tad ar tām nav tik vienkārši. Eiro valūtas banknotes, iespējams, ir nedaudz pateicīgākas, lai tās varētu atpazīt, jo katrs nomināls ir citādākā izmērā jeb 5 eiro banknote izmērā ir vismazākā un 500 eiro banknote – vislielākā. Saprotams, ka neviens cilvēks ar redzes traucējumiem nenēsās līdzi lineālu un nemērīs eiro banknotes izmēru, lai spētu noteikt tās vērtību, tādēļ palīgā nāk attīstītās tehnoloģijas.

Ir speciālas aplikācijas telefoniem un planšetēm, kas spēj noteikt banknotes vērtību. To darbības princips ir pavisam vienkāršs – tās izmanto ierīcē iestrādāto kameru, kuru vēršot pret banknoti tiek gan ekrānā parādīts, gan arī ierīcē atskaņots, kāds ir banknotes nomināls. Viena no populārākajām šāda veida aplikācijām ir “NantMobile Money Reader”. Tā ir bez maksas, darbojas iOS mobilajā operētājsistēmā, spēj atskaņot kādā no 17 valodām, to skaitā angļu un krievu, kā arī atpazīst 21 valūtu: sākot ar eiro un ASV dolāru, beidzot ar Japānas jenu un Indijas rūpiju. Mēs paši, Exceed, esam testējuši šo aplikāciju un atzītam, ka tā ir ļoti vienkārši izmantojama un darbojas precīzi. Ierīcēm, kas aprīkotas ar Android mobilo operētājsistēmu, šādas aplikācijas diemžēl nav tik augstā līmenī. Android vidē darbojas “Blind-Droid Wallet” un “IDEAL U.S. Currency Identifier” (atpazīst tikai ASV dolārus). Protams, nenoliedzams ir fakts, ka šāda veida aplikācijas ir piemērotas viedtelefoniem, kurus visbiežāk izmanto tieši jaunā paaudze. Zemāk redzams video, kā darbojas iepriekš minētā “NantMobile Money Reader”.

 

Tehnoloģiju straujās attīstības tempi ir iespaidīgi un ceram, ka tie atstās vērā ņemamu un pozitīvu iespaidu arī tehnoloģijās, kas piemērotas vājredzīgiem un neredzīgiem cilvēkiem.