13.12.2018.
Atvieglotāka ikdiena
Mēs, cilvēki ar redzes traucējumiem, varam pozitīvi novērtēt tehnisko palīglīdzekļu pieaugošu klāstu. Tehniskie palīglīdzekļi ar runas funkciju, braila vai palielinošie palīglīdzekļi atvieglo mūsu darba vai mācību procesu. Tie arī palīdz orientēties datorvidē. Baltie spieķi ir labi palīgi, lai mēs orientētos ārējā vidē. Vienā no iepriekšējiem rakstiem uzsvērām arī šķidruma līmeņa noteicēja nozīmi neredzīga cilvēka neatkarīgas dzīves veidošanā.
Tajā pat laikā ir tādi palīglīdzekļi, kurus reizēm līdz galam nenovērtē arī paši neredzīgie, jo ir pieraduši rīkoties, paļaujoties uz pašu spēkiem. Piemēram, droša pārtikas produktu griešana, sava apģērba atpazīšana un piemērota tā izvēle, pogas piešūšana, sadzīves un citu priekšmetu marķēšana u.tml. Un tad bieži rodas jautājums - kā gan neredzīgs cilvēks var patstāvīgi dzīvot un visu iepriekš minēto paveikt bez redzīga asistenta palīdzības?
To visu ir iespējams droši paveikt, lietojot dažādus palīglīdzekļus:
- Pārtikas produktu griešanā ir svarīgi pasargāt pirkstus no iegriešanas tajos. Šādam nolūkam ir paredzēts pirkstu aizsargrīks. Tas saimniecībā ir noderīgs palīgs kā neredzīgam, tā redzīgam ēst gatavotājam. Arī mēs, neredzīgie, griežot ar nazi, praktizējam to tāpat kā redzīgi cilvēki, taču vadīšanās galvenokārt notiek pēc taustes. Manuprāt, pirkstu aizsargrīks jo īpaši noder tiem, kuri tikai sāk apgūt pašaprūpes iemaņas.
- Tā kā ne vienmēr mums blakus ir redzīgs cilvēks, būtisks jautājums - kā gan mēs varam nosvērt pārtikas produkta daudzumu. Šajā situācijā spējam tikt galā, izmantojot runājošos virtuves svarus, turklāt tie ir pieejami arī latviešu valodā runājoši. Virtuves svari ir viegli lietojami, jo ir tikai divas pogas. Šādus svarus izmantoju arī es un zinu neredzīgos, kuriem ir suņi pavadoņi - šiem cilvēkiem ir ļoti svarīgi, piemēram, nosvērt noteiktu barības daudzumu savam četrkājainajam palīgam.
- Mums nav mazsvarīga sava apģērba krāsas atpazīšana. Neredzīgajiem, īpaši tiem, kuri nedzīvo ar saviem tuviniekiem, labs ikdienas palīgs ir krāsu noteicējs ar runas funkciju latviešu valodā. Tā būtība ir tāda, ka mazās ierīces gals ir jāpieliek pie apģērba vai jebkura cita priekšmeta, kura krāsu vēlas uzzināt, un jānospiež poga. Attiecīgā krāsa tiks atskaņota. Tieši tik vienkārši.
- Uzmanība tiek pievērsta arī dažādu priekšmetu, piemēram, garšvielu burciņu, apģērbu, disku, dokumentu mapju, medikamentu iepakojumu, dažādu trauku un citu priekšmetu atpazīšanai. Arī šādās situācijās neredzīgie izmanto dažādas metodes. Daži uzraksta brailā un pēc tam līmē uz vēlamā priekšmeta. Citi paļaujas uz savu tausti, jo ļoti labi savas mantas pazīst. Un vēl citi izmanto atmiņas pildspalvu. Atmiņas pildspalva ir daudzfunkcionāla pildspalvas formas ierīce. Pateicoties tās komplektā esošajām uzlīmēm un magnētiem var apzīmēt jebkādu priekšmetu. Darbības ir šādas: uz vēlamā priekšmeta uzlīmēt uzlīmi, novietot uz tās pildspalvas plakano galu, nospiest ierakstīšanas pogu un ierunāt attiecīgo informāciju. Nākamajā reizē, pieliekot pildspalvu pie šī priekšmeta, informācija par to tiks atskaņota ierunātajā balsī. Turklāt uzlīmēs ierakstītajam ir iespējams, tā teikt, pārrakstīt pāri neierobežoti daudz reižu. Daži šo pildspalvu izmanto pat kā MP3 mūzikas atskaņošanas ierīci. Visnotaļ universāla ierīce.
- Visbeidzot, kas gan mums, sievietēm, ir satraukuma pilnāks, ja ne notrūkusi kāda poga, kad jāiet uz darba interviju vai svinīgu pasākumu. Protams, var palūgt redzīgam cilvēkam to piešūt, ja ir tāda iespēja. Taču var izmantot diega ieveramo. Pēc savas pieredzes zinu, ka cilvēkiem bez redzes atlikuma diega ievēršanas process ir teju nepaveicams. Tāpēc mums jābūt īpaši priecīgiem, ka tāds palīgs kā diega ieveramais ir pieejams. Tas noderēs diega ievēršanai gan smalko, gan ne tik smalko adatu caurumiņos jeb actiņās.
Visbiežāk nav svarīgi, cik ātri vai lēni mēs iemācāmies kā rīkoties ar kaut ko. Svarīgi, ka vismaz 90% darbību spējam veikt neatkarīgi no citiem. Ceru, ka viss šajā rakstā pieminētais vēl vairāk ļaus apzināties, ka jebkuram tehniskajam palīglīdzeklim ir nozīme un ikdienu ir iespējams krietni atvieglot, ja vien ir vēlēšanās to darīt.
/Anna no "Exceed"/