Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

11.04.2019.

Pieredze ar pasaulē pirmo braila planšeti

Kā aktīva braila raksta lietotāja vēlos pastāstīt par pasaulē pirmo braila tehnoloģiju šāda veida ierīcē. Tā nav ne braila tāfele, ne rakstāmmašīna ar uzlabotām iespējām, ne arī braila rinda. Stāsts būs par planšeti – līdzīgu, kādu lieto redzīgie, taču nianse tā, ka ar šo var strādāt arī pilnībā neredzīgi cilvēki.

Tā ir pirmā braila planšete­­ pasaulē, kas ir vēl viens komunikācijas instruments starp neredzīgiem cilvēkiem un apkārtējo pasauli. Planšete, kas pazīstama ar nosaukumu insideOne, ir ražota Francijā un izstrādāta speciāli tādiem kā mēs. Tā ir nedaudz lielāka par parasto planšeti un apvieno neredzīga cilvēka vajadzības ar mūsdienīgu un augstvērtīgu dizainu. Planšetē ir iebūvēts skārienjūtīgs ekrāns, 32 šūnu braila displejs (braila rinda), ar kura palīdzību neredzīgais var izlasīt jebkāda veida informāciju: savu uzrakstīto tekstu, tekstu no internetas, e-pasta vēstuli vai citus dokumentus, sazināties caur Skype, Facebook un daudz jo daudz citām aplikācijām, to visu izlasot braila rakstā. insideOne ir iestrādātas sešas iedobes rakstīšanai sešu punktu Brailā, kā arī divas papildus iedobes  7. un 8. punkta izmantošanai datora braila rakstā. Bez šiem braila punktiņiem paredzētajām iedobēm tajā vēl ir divas iedobes - atstarpes un Enter taustiņi. Šie un vēl citi aspekti ir ļoti svarīgi braila raksta lietotājami. Visu, ko neredzīgais uzraksta ar iestrādāto braila tastatūru, pēc tam izlasa ar iebūvētās braila rindas palīdzību, un redzīgais to visu redz ekrāna augšdaļā, respektīvi, viss uzrakstītais parādās redzīgo rakstā.

Protams, var rasties daži jautājumi, piemēram, vai neredzīgais vispār var lietot planšeti? Šāda tipa jautājumi ir saprotami, jo planšete tomēr ir skārienjūtīga ierīce, taču, ja mēs, neredzīgie, lietojam skārienjūtīgos viedtālruņus, tad tikpat vienkārši ir iespējams apgūt arī insideOne. Ja kādam tā ir ērtāk, tad, protams, ir iespējams pieslēgt arī ārējo klaviatūru. Planšetes pārnēsāšanai ir speciāli paredzēta soma, un atšķirībā no parastā portatīvā datora, to patiešām ir viegli pārnēsāt. Vēl kāda nianse, ka runu ir iespējams atslēgt, tādējādi netraucējot apkārtējiem, piemēram, lekciju laikā. Tāpat 8 stundas var neuztraukties par planšetes uzlādi, jo tās akumulators spēj darboties tieši tik ilgi.

Domāju, ka šī planšete ir labs mācību līdzeklis, jo tajā var glabāt pietiekamu daudzumu informācijas. Tajā ir iebūvēta 4 GB operatīvā atmiņa, 128 GB cietais disks, divas operētājsistēmas (Windows 10 un paša ražotāja izstrādātā). Jau insideOne izstrādes laikā ražotāji ir parūpējušies par iespēju rakstīt un lasīt latviešu valodā.

Noslēgumā varu piebilst, ka šobrīd Latvijā šāda planšete ir vienam neredzīgam cilvēkam - man. Pie tādas tiku, pateicoties ziedotājiem un varu teikt, ka insideOne ir lielisks piemērs tam, kā mūsdienu tehnoloģija ir draudzīga arī neredzīgajiem, turklāt pateicoties šādām ierīcēm, mēs it nemaz neatpaliekam no pārējiem, jo planšetē spējam izdarīt teju to pašu, ko mūsdienās spēj arī redzīgie.

/Anna no "Exceed"/