
12.09.2018.
Tehnoloģija, kas ļauj lasīt arī neredzīgajiem
Ir patīkami apzināties, ka attīstoties tehnoloģijām, tiek padomāts arī par cilvēkiem ar redzes traucējumiem, tajā skaitā neredzīgajiem, kam nav redzes atlikuma. Protams, pastāv arī citi risinājumi, ar kuru palīdzību arī neredzīgie, izmantojot skeneri, var ieskenēt jebkuru grāmatu redzīgo rakstā un, piemēram, ar ekrānlasošo programmu JAWS to izlasīt. Taču ne vienmēr studijās vai darbā ir iespējams izmantot datoru un skeneri, piemēram, semināros, grupu darbā, strādājot ar pasniedzēju izdalītajiem materiāliem u.tml. Un ne katrs pasniedzējs piekritīs iepriekšējā dienā darba uzdevumu sūtīt neredzīgajam studentam uz e-pastu tikai tādēļ, ka redzes trūkuma dēļ viņš nebūs spējīgs patstāvīgi izlasīt uz lapām izsniegtos darba uzdevumus. Tam ir risinājums.
Vienā no iepriekšējiem rakstiem izklāstījām par Optelec ražotajām braila rindām un iespēju neredzīgajiem rakstīt. Ir padomāts arī par iespēju lasīt, turklāt drukāto materiālo redzīgo rakstā. Runa ir par Optelec ražoto ClearReader. Šīs ierīces unikalitāte ir tajā, ka tā noskenē jebkuru tekstu redzīgo rakstā un pēc mirkļa to nolasa priekšā. Turklāt nav nepieciešams dators. Tā ir viegli pārnēsājama un aprīkota ar runas funkciju, kas sniedz iespēju noklausīties ieskenēto tekstu. Ierīcei ir iebūvēta augstas izšķirtspējas kamera, zem kuras var novietot teju jebkādu tekstu - grāmatu, avīzi, žurnālu vai A4 formāta lapu. Piespiežot skenēšanas pogu, atskanēs pazīstamā foto uzņemšanas skaņa, un pēc neilga laika teksts tiek nolasīts priekšā. Ir iespēja pieslēgt austiņas, lai netraucētu apkārtējiem. Tāpat mēs varam lasīt ne tikai tekstus, bet arī tabulas, slejas avīzēs vai žurnālos, jo ClearReader pats spēj noteikt teksta virzienu un dalījumu.
Ar teksta lasītāju ir iespējams lasīt dažādās pasaules valodās – angļu, krievu, vācu, franču, spāņu u.c. Tekstā varam pārvietoties, lasot pa vārdiem, teikumiem, rindkopām. Vieglākai teksta uztveršanai ir iespēja arī palēnināt vai paātrināt runu, kā arī regulēt tās skaļumu. Skenēto tekstu ir iespējams saglabāt USB zibatmiņā vai SD kartē, kas dod iespēju vēlāk datorā to rediģēt.
Šajā ierīcē pagaidām diemžēl nav latviešu valodas, tomēr, kopumā, īpaši neredzīgajiem, kuri prot svešvalodas, šis ir lielisks risinājums. Manuprāt, tā ir vēl viena iespēja būt patstāvīgākam un neatkarīgākam gan mācībās vai darbā, gan sadzīvē. Turklāt interesi par šo produktu izrāda arī redzīgi cilvēki, jo teju ikvienu drukāto grāmatu ir iespējams nevis lasīt, bet gan noklausīties.
/Anna no "Exceed"/