Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

10.08.2016.

Televīzija, kas paredzēta neredzīgiem cilvēkiem

Šis ir laiks, kad lielai daļai cilvēku nozīmīgākais notikums ir Olimpiskās spēles. Mājās kā ikvakara TV tradīcija vai darbā kā temats, ko apspriest pie rīta kafijas krūzes – šim sportiskajam notikumam līdzi seko daudzi jo daudzi. Taču, vai to pilnībā var izbaudīt arī neredzīgi cilvēki? Izrādās, ka var un par lielisku piemēru kalpo ASV televīzijas kanāls “NBC”.

XXXI vasaras olimpiskajās spēlēs, kas šobrīd norisinās saulainajā Riodežaneiro, piedalās ap 11 000 sportistu no 206 valstīm. Katrai valstij šajās sacensībās ir sava komanda, piemēram, Latvija šogad startē ar 34 sportistiem, kamēr lielvalsts ASV – ar 16 reizes lielāku komandu, kurā ir 554 sportisti. Šoreiz ne par pašiem sportistiem, bet gan kādu citu ievērības cienīgu faktu. ASV televīzijas kanāls “NBC” šogad pirmo reizi valsts vēsturē ir izveidojusi speciālu programmu, kas paredzēta neredzīgiem cilvēkiem, lai viņi varētu pilnvērtīgi sekot līdzi spēlēm un izbaudīt tās sākot ar peldēšanu un vingrošanu, beidzot ar basketbolu un regbiju. Šī programma ir pieejama ASV iedzīvotājiem audiālā formā un, kas svarīgi, tad tā tiek pārraidīta tiešraidē. Piebildīsim, ka ASV ir aptuveni 23 miljoni cilvēku ar redzes traucējumiem. 

Dažiem, iespējams, rodas jautājums – ar ko tad šī programma atšķiras no tā, kas ir redzams un klausāms ierastajā televīzijā? Jāņem vērā, ka ierastajā televīzijā skatītājs, tā teikt, savieno televīzijas ekrānā redzamo un komentētāja teikto, kas visbiežāk ir pats notikums, izmantotā tehnika, rezultāts, dažādi fakti u.tml. “NBC” izveidoja programmu, lai to, ko redzīgs cilvēks redz, neredzīgs cilvēks var dzirdēt un iztēloties. Piemēram, vingrošanā tā ir iestudētā heriogrāfija, sportistu apģērbs un tā detaļas, sportistu sejas izteiksmes, izdarītās kustības, skatītāju emocijas, sporta laukuma iekārtojums, laikapstākļi un tā varētu turpināt. Viss tiek raksturots līdz pat sīkākai niansei, lai rastos pēc iespējas precīzāks iespaids par to. Šādi tik ļoti nozīmīgais sporta notikums ir pieejams arī neredzīgiem cilvēkiem. 

Ir patīkami apzināties, ka par iespēju cilvēkiem ar redzes traucējumiem uztvert informāciju tiek domāts arvien aktīvāk. Varam tikai izteikt cerību, ka šāda veida inovitātes attiecībā uz televīziju un radio tiks attīstītas un reiz nonāks arī līdz Latvijai. Tikmēr – turam īkšķus par mūsu olimpiešu panākumiem 10 846 km tālajā Rio!