Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

21.02.2017.

Fakti, ko Tu, iespējams, nezināji par brailu

Lasīšana un rakstīšana mūsdienu attīstītajā laikmetā ir pašsaprotama spēja, kas tiek apgūta jau bērnībā. Lai lasītu, tiek izmantotas acis. Lai rakstītu - papildus acīm tiek izmantoti arī pirksti. Taču, ja cilvēks ir neredzīgs vai vājredzīgs, iepriekšminētā spēja vairs nav tik pašsaprotama. Jau vairākus gadu desmitus krietni senākām rakstības metodēm ir pievienojies braila jeb neredzīgo raksts. Lūk, interesanti fakti, ko Tu iespējams par to līdz šim nezināji:

  1. Braila raksts aizsākās kā militārais raksts, ko dēvēja par "nakts rakstīšanu". 1819. gadā to ieviesa Francijas armijas karavīri, lai naktī spētu komunicēt bez sarunāšanās. Vēlāk 15 gadus vecais francūzis Luijs Brails izzināja šo kodu un izstrādāja racionālāku braila alfabētu, kādu to pazīst mūsdienās.
  2. Braila vārdā ir nosaukts asteroīds. 1999. gadā Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) "Deep Space 1" zonde bija ceļā, lai fotografētu Borelija komētu, taču zondei garām lidoja asteroīds, un par godu Luijam Brailam asteroīds tika nosaukts "9969 Brails".
  3. Brails nav valoda. Tas ir taktils alfabēts, ko izmanto, lai rakstītu teju katrā valodā. Braila raksts ir, piemēram, angļu, ķīniešu, spāņu, arābu, latviešu un daudzās citās valodās.
  4. Pastāv braila "Olimpiskās spēles". Tas ir ikgadējs pasākums "braila izaicinājuma" studentiem, ko atbalsta Losandželosā bāzētais braila institūts. Vairāk nekā 1400 studenti no ASV un Kanādas pārbauda savas spējas brailā tādās kategorijās kā lasīšana, pareizrakstība u.c. Uzvarētāji dažādās vecuma grupās saņem naudas balvas.
  5. Rīgā ir Braila iela. Tā atrodas Juglā, Strazdumuižas ciematā, ko dēvē arī par neredzīgo ciematu. Braila iela savu nosaukumu ieguva pavisam nesen - 2016. gada vasarā. Iepriekš tā bija Pāles iela, taču godinot Luiju Brailu un ņemot vērā, ka ciematā dzīvo cilvēki ar redzes traucējumiem, iela ieguva jaunu nosaukumu. Braila ielā atrodas arī mūsu, Exceed, speciālo palīglīdzekļu veikals.

 

Braila rakstu vēl aizvien izmanto arī mūsdienās, un tas ir nozīmīgs veids, kā daudzi neredzīgi cilvēki spēj komunicēt, iegūt un nodot informāciju. Ir dažādas tehnoloģijas, kuras apvienojumā ar braila rakstu atvieglo neredzīga cilvēka komunicēšanu, mācīšanos, izklaidi un ikdienu kopumā. Dažādas braila tehnoloģijas piedāvājam arī mēs: sākot ar braila pulksteņiem un rakstāmmašīnām, beidzot ar braila rindām un planšetēm. Tikko šo klāstu esam papildinājuši ar vēl kādu ļoti nozīmīgu produktu – braila printeriem.

Braila printeri ietver dažādus jaunākos mūsdienu risinājumus un izmaksu dēļ tos var atļauties ne katrs, tomēr savu lomu braila printeri lieliski attaisno tādās vietās kā bibliotēkās, skolās, drukātavās, dažādu izdevumu (grāmatu, žurnālu, avīžu) redakcijās un citviet. Esam kļuvuši par pasaulē atzītā braila printeru ražotāja ViewPlus oficiālajiem pārstāvjiem Latvijā un produktu klāstā esam iekļāvuši 6 dažādus braila printerus un 1 taktilo planšeti. Pirmajā brīdī var šķist, ka ar braila printeri var izdrukāt tikai tekstu braila rakstā, taču iespējas ir krietni plašākas. Lūk, galvenās priekšrocības Exceed piedāvātajiem braila printeriem ViewPlus:

  • Ātrums - spēja drukāt līdz pat 200 zīmēm sekundē;
  • Vienpusēji vai divpusēji drukāts braila raksts;
  • Ir iespēja paralēli Braila rakstam to pašu drukāt redzīgo rakstā;
  • Redzīgo raksts – ne tikai melnbalts, bet arī krāsains;
  • Ar braila punktu palīdzību var printēt teju jebko – formulas, tabulas, grafikus, kartes u.t.t.
  • ViewPlus planšete lieliski noder interaktīvai mijiedarbībai, lai printēto materiālu sataustītu un pat saklausītu;
  • Papīra platums līdz pat 355 mm;
  • Braila punktiem ir iespējams izvēlēties kādu no 3 augstumiem un 5 atstarpēm;
  • Saslēdzami gan ar Windows, gan Mac operētājsistēmām.

 

Šīs un daudzas citas funkcijas ir atkarīgas no konkrētā modeļa. Šobrīd piedāvājam ViewPlus: Columbia, Elite, Embraille, Max, Premier un Spotdot braila printerus, kā arī Inkconnect papildaprīkojumu un IVEO taktilo planšeti. Mūsuprāt, braila raksts pastāvēs vēl ilgi, tādēļ tāpat kā līdz šim, tā arī turpmāk aktīvi strādāsim, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem Latvijā būtu pieejamas dažādas tehnoloģijas, kas ikdienu padarītu vienkāršāku un aizraujošāku.