Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

04.01.2018.

JAWS® 2018 atjauninājums


2018. gads iesācies ar vairākiem jaunumiem. Pirmkārt, Exceed ir kļuvis par Freedom Scientific, tajā skaitā JAWS, oficiālo izplatītāju Latvijā. JAWS ir ekrānu lasošā programma neredzīgiem un vājredzīgiem lietotājiem. Otrkārt, mēs esam priecīgi publiskot pirmo automātisko atjauninājumu JAWS 2018 versijai. Ja jaunumus par JAWS atjauninājumiem turpmāk vēlies saņemt savā e-pastā, droši piesakies tiem - atsūti mums savu e-pastu uz info@exceed.lv vai raksti mums Facebook sociālajā tīklā, un to iekļausim jaunumu e-pastu listē. 

Atjauninājums JAWS 2018 versijai. Šis atjauninājums palīdzēs atrisināt vairākus jautājumus saistībā ar neseno Fall Creators Edition no Windows 10 un Office 365 atjauninājumiem. Tas satur divas jaunas opcijas (Screen Shade un Speech on Demand), par ko aprakstīts zemāk. Ja vēlies, seko pilnam izmaiņu sarakstam  un lejupielādes linkiem. Šis ir automātiskais atjauninājums visiem JAWS 2018 lietotājiem, kuri restartē JAWS. Lejuplādējot un instalējot pilno versiju pār jau instalētu JAWS 2018, tas darbosies tik un tā.

Uzlabojumi JAWS 2018.1712.10 (2017. gada decembris)

 

Sekojošais uzlabojumu saraksts ir izveidots starp sākotnējās JAWS 2018 versijas un 2017. gada decembra atjauninājuma.

Screen Shade papildu konfidencialitātes nodrošināšanai

 

Papildu konfidencialitātes nodrošināšanai, izmanto JAWS Screen Shade – padarot ekrānu melnu, no svešām acīm pasargāssi to, ko raksti vai lasi. Šī opcija ir pieejama Windows 10 un Windows 8 operētājsistēmām.

Lai ieslēgtu Screen Shade, nospied INSERT+SPACEBAR un pēc tam PRINTSCREEN pogu, vai trīs reizes pieskarieties ar trim pirkstiem uz skārienjūtīgā ekrāna. Tāpat Screen Shade var pārslēgties starp ieslēgšanu un izslēgšanu, izmantojot Quick iestatījumus (INSERT+V). Vienreiz iestatot, saturs ekrānā vairs nav redzams. Screen Shade paliek aktīvs, kamēr pārslēdzas uz izslēgto opciju vai arī JAWS tiek restartēts. Screen Shade var izslēgt arī noklikšķinot labo peles taustiņu.

Piezīme: Screen Shade ir strikta konfidencialitātes opcija, un tā neietekmē portatīvā datora vai planšetes akumulatora darbību. Turklāt Screen Shade ir pieejams tikai tad, kad darbojas JAWS. To nav iespējams lietot, kad ir ieslēgta Fusion programma vai arī, kad JAWS darbojas kopā ar ZoomText vai MAGic. 

Runa pēc pieprasījuma (Speech On Demand)

 

Speech On Demand ir opcija, kura ļauj ierobežot JAWS runas daudzumu, kuru dzirdi, kad navigē starp logiem un dokumentiem, vai veicot citas darbības, kad tiek izmantoti karstie taustiņi (hot keys).

Noklusējumā, kad lieto Speech On Demand, JAWS izrunā tikai darbības, kas saistītas ar ierobežotu karsto taustiņu kopu. Turklāt, datorpeles atbalss un rakstīšanas atbalss joprojām ir pieejamas, kas atļauj JAWS lasīt tekstu, uz kuru norādi ar datorpeles kursoru, kā arī simbolus un vārdus, ko raksti. Tu vari ātri pārslēgties starp Speech On Demand un pilno runu, izmantojot piemērotu komandu, vai pat Speech On Demand padarot par noklusējuma runas režīmu, kad ieslēdzas JAWS.

JAWS lietotājiem, kuri uzticas Braila rakstam, vai  Fusion lietotājiem, kuri pietiekami labi var saskatīt, lai izmantotu ekrānu fokusa izsekošanai, pārlieku daudz runas var šķist nogurdinoša, kamēr notiek navigācija ar klaviatūru un taustiņiem. Tomēr lietotāji joprojām vēlas iespēju lietot runu lasīšanai, kad notiek navigācija pa ekrānu, pārbaudīt virsrakstu, kolonnas nosaukumu tabulā, vai pat nolasot laiku no sistēmas lauka. Šādās situācijās Speech On Demand var būt ļoti noderīgs. Tu uzzināsi, ka pārslēgšanās starp aplikācijām ar ALT+TAB vai izmantojot BULTIŅU taustiņus, lai pārvietotos dokumentā, ir apklusinātas. Runa ir tikai palaista tikai tad, kad tiek izmantots ierobežota klāsta lasīšanas komandas, piemēram, nolasot konkrētu simbolu, vārdu, līniju, paragrāfu vai izrunājot pilnīgi visu (Say All).

 Komandas, lai ieslēgtu opciju:

 

 • Nospied INSERT+SPACEBAR, kam seko S, lai pārslēgtu runas režīmu starp pilno runu (Full Speech) un runu pēc pieprasījuma (Speech On Demand) (noklusējuma) vai apklusināto runu (Mute speech). Focus braila rindas lietotāji var arī nospiest labās puses SHIFT+M (punkti 1-3-4), lai pārslēgtos starp runu pēc pieprasījum (Speech On Demand) un pilno runu (Full Speech).
 • Nospied INSERT+SPACEBAR, kam seko SHIFT+S, kamēr pilnā runa (Full Speech) ir atslēgta, lai pārslēgtos starp runu pēc pieprasījuma (Speech On Demand) un apklusināto runu (Mute speech).

Noklusējumā JAWS vienmēr atgriežas uz pilno runu (Full Speech), kad tiek restartēts pēc šo taustiņu kombināciju izmantošanas. Lai veiktu pastāvīgas izmaiņas noklusējuma iestatījumos, rīkojies sekojoši:

 1. Nospied INSERT+F2 un izvēlies iestatījumu centru (Settings Center);
 2. Ja izmaiņas vēlies tikai dažām aplikācijām, izvēlies tās no aplikāciju saraksta. Pretējā gadījumā nospied CTRL+SHIFT+D, lai palaistu noklusējuma iestatījumu failu.
 3. Apakšizvēļņu skatā izvērs runas opciju (Speech Options) grupu.
 4. Nospiediet Space taustiņu runas režīmā, lai mainītu noklusējuma izvēli starp mazāk runas (Less Speech) un pilnu runu (Full Speech). Pilnā runa (Full Speech) ir izvēlēta kā noklusējuma runa.
 5. Mazāk runas (Less Speech) opcijā spied Space taustiņu, lai mainītu noklusējuma izvēli starp apklusināto runu (Mute Speech) vai runu pēc pieprasījum (Speech On Demand). Runa pēc pieprasījuma (Speech On Demand) ir izvēlēta kā noklusējums runa.
 6. Izvērs runas pēc pieprasījuma (Speech On Demand) opciju grupu.
 7. Ja nevēlies, lai tiktu atskaņoti lasīšanas karstie taustiņi, kad runa pēc pieprasījuma (Speech On Demand) ir aktīva, izmanto Space taustiņu, lai izķeksētu atļautās lasīšanas komandas lodziņu.  Lasīšanas komandas tiek izrunātas pēc noklusējuma.
 8. Ja JAWS kursors ir iestatīts uz atbalsi (Echo) un vēlies dzirdēt tekstu līdz ar pārvietošanos ar datorpeli, kad aktīva ir runa pēc pieprasījuma (Speech On Demand), izmanto Space, lai atķeksētu datorpeles atbalss (Allow Mouse Echo) lodziņu. Šis lodziņš pēc noklusējuma ir neatķeksēts. 
 9. Ja JAWS rakstīšanas atbalss (JAWS Typing Echo) ir iestatīts uz simboliem, vārdiem vai simboliem un vārdiem, un tu vēlies dzirdēt, ko raksti ar runu pēc pieprasījuma (Speech On Demand), izmanto Space, lai izvēlētos rakstīšanas atbalss (Allow Typing Echo) lodziņu. Šis lodziņš pēc noklusējuma ir neatķeksēts. 
 10. Izvēlies OK, lai saglabātu savus iestatījumus un aizver iestatījumu centru.

 

JAWS

 

 • Kad JAWS ir konfigurēts, lai ieslēgtos līdz ar ielogošanos, tiek adresēta problēma iekš Windows 10 Fall Creators' atjauninājuma, kur JAWS nedarbojās kā paredzēts, ja “Izmantot manu ielogošanās informāciju, lai automātiski pabeigtu uzstādīšanu pēc atjauninājuma vai restartēšanas” (“Use my sign in info to automatically finish setting up my device after update or restart”) opcija ir aktivizēta.
 • Atrisināta problēma, kur paroles lauks Windows 10 ielogošanās ekrānā tika paziņots vairākas reizes.
 • Atrisināta problēma, kur JAWS bloķēja Windows izslēgšanu “Fall Creators” atjauninājumā.
 • Ja gudrā navigācija (Smart Navigation) ir uzstādīta uz Controls vai Controls un Tables, kas piedāvā krietni efektīvāku navigācijas veidu internetā balstītās aplikācijās, ar lielāko daļu kontroles apejoties kā ar vienu vienību, kad notiek navigācija pa simboliem vai vārdu, ar virsrakstiem vairāk nenotiek apiešanās kā ar vienu vienību. Tas Tev pārskatīt virsrakstu saturu, izmantojot KREISO vai LABO BULTIŅU un CTRL+KREISĀ vai CTRL+LABĀ BULTIŅA, tāpat kā izvēlēties tekstu paragrāfos.  arī izvēlēties tekstu, tāpat kā paragrāfos. Gudrā navigācija (Smart Navigation) pēc noklusējuma ir izslēgta un var tikt konfigurēta caur Startup Wizard, kas atrodas JAWS palīdzības izvēlnē, vai pārslēgt izmantojot komandu INSERT+SPACEBAR, kam seko X.
 • JAWS vairs nesaka šūna (cell), kad tiek lasīta patreizējā līnija tabulā ar gudro navigāciju (Smart Navigation), kas iestatīta uz Controls vai Controls un Tables. Tu tagad dzirdēsi nelielu pauzi, lai noteiktu šūnas pārtraukumu.
 • Atrisināta lietotāju iesūtīta problēma ar USPS Tracking Research It Lookup avotu, kas neatspoguļoja izsekoto numuru rezultātus. 
 • WebMD mājaslapas nozīmīgo pārmaiņu dēļ, Health meklēšana iekš WebMD Research It Lookup ir pārvietota, jo tā vairs turpmāk nespēja meklēt un iegūt rezultātus no šī servisa. 
 • A problēma, kur nospiežot INSERT+A divreiz ātri, Windows 10 File Explorer vairs netika atspoguļots adreses iedaļas saturs iekš Virtual Viewer. 
 • Atrisinātas problēmas ar JAWS, kad tas nelasīja korekti iekš Windows 10 Command Prompt loga.
 • JAWS tagad paziņo visas dienas (All Day) lauciņu, kad tiek izveidots jauns notikums Windows 10 kalendārā.
 • Atrisinātas vairākas problēmas JAWS izmantošanā ar Windows 10 kalkulatoru iekš Fall Creators’ atjauninājuma.

 

Kindle grāmatas datorā

 

 • Amazon Kindle grāmatas tagad var saturēt saites uz citām grāmatas daļām vai saturu internetā. JAWS tagad nosaka, kad teksts ir saite un ļauj nospiest ENTER vai Space taustiņu, lai aktivizētu saiti.

 

Microsoft Office

 

 • Atrisināta problēma, kur JAWS nepaziņoja automātisko informāciju, kad tika ievadītas e-pasta adreses Windows 10 Fall Creators’ atjauninājumā, kas paredzēts Outlook 365.
 • Kad ievada vārdu ziņojuma galvenes laukā Outlook 365 programmā, JAWS tagad atskaņo skaņu, lai liecinātu, kad automātiskais saraksts atveras un aizveras. Kamēr saraksts ir atvērts, ar BULTIŅA AUGŠUP un BULTIŅA LEJUP var pārvietoties pa automātiskajiem ieteikumiem, un nospiežot INSERT+BULTIŅA AUGŠUP tagad nolasīs konkrētu izvēlēto vārdu un e-pasta adresi.
 • Kad izmanto BULTIŅA LEJUP, lai pārvietotos Word dokumentā, kas satur grafikus, ir atrisināta lietotāju iesūtīta problēma, kur JAWS ne vienmēr pareizi norādīja, kad fokuss ir pārvietots uz grafiku.
 • Kad tika izmantota AutoSum funkcija Excel 365 programmā, JAWS automātiski nenolasīja noklusējuma rindu, kad tika nospiests ALT+EQUALS. Šī problēma, kuru iesūtīja JAWS lietotāji, tagad ir atrisināta.
 • Ja virtuālā līnija ir aktīva, bija problēma, kur vairākas pogas netika parādītas, kad notika pārvietošanās pa Office līniju. Šī problēma, kuru iesūtīja JAWS lietotāji, tagad ir atrisināta.
 • Atrisināta problēma, kur Outlook 365 pārstāja darboties Windows 7 vidē, kad tika ievadīta jauna ziņa “kam” (To) laukā.

 

Interneta pārlūkprogrammas

 

 • Nepārtraukti uzlabojumi JAWS darbībai ar Edge. Tie iekļauj atrisinātas problēmas ar JAWS, kas ne vienmēr identificēja virsrakstus un saites dažādās interneta lapās. Tāpat ir pievienots atbalsts paziņojumu automātiskai nolasīšanai, piemēram, kad lejupielādē failu. 
 • Ja no Edge pārslēdzies uz Jaws aplikāciju, nebija iespēja piekļūt nevienai no JAWS opcijām. Ja jūs ieslēdzat JAWS programmas logu no Edge, ir atrisināta problēma, kur jums nebija pieeja jebkurām JAWS opcijām. Šī problēma, kuru iesūtīja JAWS lietotāji, tagad ir atrisināta.
 • Atrisināta problēma ar JAWS, kad tika zaudēta patreizējā pozīcija interneta lapā Chrome pārlūkprogrammā, kad notika pārslēgšanās uz citu aplikāciju un tad atpakaļ.
 • Atrisināta problēma, kur JAWS nenolasīja korekti, kad notika pārvietošanās pa noteiktu ARIA izvēlni.
 • JAWS vairs nepareizi neieslēdz Forms Mode, kad pārslēgšnās poga ir aktivizēta. Pat tad, ja Forms Mode ir uzstādīts uz manuālo režīmu.
 • Kad izvēloties un kopējot tekstu no interneta lapas Internet Explorer pārlūkā, lai iekopētu citā aplikācijā, bija problēma, kur dažreiz tika iekopēts nepareizs teksts. Šī problēma ir atrisināta.
 • Atrisināta problēma, kur JAWS neidentificēja kombinētās iedaļas (combo boxes) Chrome pārlūkā.
 • Atrisināta problēma Chrome pārlūkā, kur JAWS izrunāja “klikšķināms” (clickable), pat lapas laukos, kas nesaturēja saites.
 • Atrisināta lietotāju iesūtīta problēma ar interneta lapu, kas atspoguļoja matemātisko saturu, izmantojot role="math", kas savukārt netika korekti atspoguļots Braila rakstā.

 

Ja jaunumus par JAWS atjauninājumiem turpmāk vēlies saņemt savā e-pastā, droši piesakies tiem - atsūti mums savu e-pastu uz info@exceed.lv vai raksti mums Facebook sociālajā tīklā, un Tavu e-pastu iekļausim jaunumu e-pastu listē.  

 

Lejupielādes saites:

 

English (ENU) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-enu-x64.exe

J2018.1712.10.400-enu-x86.exe

French Canadian (FRC) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-frc-x64.exe

J2018.1712.10.400-frc-x86.exe

French France (FRA) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-fra-x64.exe

J2018.1712.10.400-fra-x86.exe

German (DEU) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-deu-x64.exe

J2018.1712.10.400-deu-x86.exe

Spanish (ESN) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-esn-x64.exe

J2018.1712.10.400-esn-x86.exe

Dutch (NLD) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-nld-x64.exe

J2018.1712.10.400-nld-x86.exe

Hebrew (HEB) JAWS 2018 Full Version Downloads

J2018.1712.10.400-heb-x64.exe

J2018.1712.10.400-heb-x86.exe