Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

20.09.2018.

Kā gan neredzīgais var strādāt ar datoru? Lūk, atbilde!

Saskarsmē ar redzīgiem cilvēkiem, no kuriem lielākajai daļai nav priekšstata par neredzīgo pasauli, mēs sastopamies ar izbrīnu raisošiem jautājumiem, piemēram: “Kā gan Tu vari strādāt ar datoru, ja ir nepieciešams redzēt ekrānu?" Vai arī: “Vai dators, ko Tu izmanto, ir kāds specializētais, kas runā?" Nē, nav specializēts, bet gan ierastais dators, ko izmanto arī redzīgi lietotāji. Pielāgojums tiek panākts ar programmu, šajā gadījumā ar ekrānlasošo programmu.

Ir vairākas ekrānlasošās programmas, ko izmanto neredzīgi cilvēki, taču vispopulārākā ir JAWS. Personīgi es JAWS sāku lietot pirms 17 gadiem, būdama Strazdumuižas internātskolas 9. klases skolniece. Tajā laikā mums sāka pasniegt informātikas nodarbības. Izmantojot Notepad un MS Word, apguvām rakstītprasmi ar datoru pēc desmit pirkstu metodes, kā arī pamatprasmes MS Excel, Access un PowerPoint programmās. Nedaudz apguvām arī internetu, taču tajā laikā programmas atbalsts interneta vidē bija neliels. 

Tagad, kad esmu kļuvusi par izglītotu un strādājošu cilvēku, nevaru iedomāties savu ikdienu bez JAWS. Manas bakalaura un maģistrantūras studijas mūzikas pedagoģijā nebūtu bijušas iespējamas, ja nebūtu JAWS - bija jāskenē literatūra un jālasa dažādās valodās, jāraksta un atbilstoši jāformatē referāti un diplomdarbs. Arī tagad, kad strādāju pilna laika darbu “Exceed”, ekrānlasošā programma ir neatņemama manas ikdienas sastāvdaļa, jo ir jāraksta e-pasta vēstules un jāatbild uz tām, jāorientējas internetā, jālasa un jātulko dažāda veida materiāli. Ikdienā strādāju ar populārākām Windows programmām, piemēram: FineReader - programma grāmatu skenēšanai un PDF dokumentu atvēršanai; MS Word - tekstu rediģēšanai, kā arī WinBraille un Duxbury - tekstu rediģēšanai Braila rakstā. To visu un vēl daudz ko citu es spēju paveikt pateicoties šai ekrānlasošai programmai.

Manuprāt, lai ar JAWS varētu strādāt pilnvērtīgi, datoram jābūt pietiekami jaudīgam. Svarīgi ir arī tas, vai šo datoru lietos tikai JAWS lietotājs, vai arī to paralēli lietos arī kāds redzīgs cilvēks. Tam ir būtiska nozīme, jo operētājsistēmas Windows vizuālās opcijas, kuras ir uzstādītas redzīga cilvēka datorā, JAWS lietotājam nav vajadzīgas, reizēm ir traucējošas, kas var apgrūtināt darbošanos ar datoru. Protams, redzīgs datora lietotājs JAWS programmu var aizvērt un neredzīgais to atvērt, bet tad ir svarīgi neizslēgt datora skaņu, lai neredzīgais spēj orientēties. Būtiski ir arī tas, ka ar katru jaunāko versiju JAWS kļūst daudzfunkcionālāks, jo tiek atrisinātas daudzas pašu lietotāju novērotās un iesūtītās nepilnības.

Pirms pāris gadiem paziņas man ieteica izmēģināt nesen parādījušos ekrānlasošo programmu NVDA, kas ir bez maksas un aizņem salīdzinoši maz vietas datorā, tomēr, ja salīdzina ar JAWS, NVDA ir mazāk funkcionāla programma. JAWS regulāri veic atjauninājumus un pēc katra no tiem šķiet, ka programma turpina attīstīties un tās funkcionalitātei nav robežu.

Manuprāt, padaloties ar savu pieredzi, esmu atbildējusi uz bieži vien redzīgo cilvēku uzdotajiem jautājumiem: kādu datoru lietoju un kā ar to spēju apieties. JAWS lietotāja darbs pilnībā balstās uz tastatūras izmantošanu un, protams, netiek izmantota datorpele. Uzskatu, ka šī tehnoloģija ir pieejama teju ikvienam, tādēļ tiek kliedēts mīts, ka neredzīgs cilvēks nespēj pilnvērtīgi darboties ar ierasto datoru.

 /Anna no "Exceed"/