Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

01.08.2019.

Mākslīgās redzes tehnoloģija

Šoreiz stāsts būs par kādu tehnoloģisko izgudrojumu, kas sevi pieteicis kā sava veida revolūciju mūsdienu tehnoloģiskajā pasaulē. Runa ir par ierīci, kuras izmērs ir krietni mazāks par mobilo telefonu, nav vajadzīgi nedz vadi, lai to saslēgtu ar datoru, nedz interneta pieslēgums, lai ar to darbotos. Tā sver nepilnus 23 gramus un ar magnētiem ir piestiprināma pie brillēm vai iekarināma kaklā. Runa ir par ierīci, kas redz cilvēka vietā – “MyEye 2.0”.  

Šo miniatūro ierīci izstrādā Izraēlas kompānija “OrCam”, kas savu jaunieviesumu dēvē par mākslīgās redzes palīglīdzekli, kas atvieglo neredzīgu un vājredzīgu cilvēku ikdienu, kā arī palīdz tiem, kuriem ir lasīšanas grūtības. “Exceed” ar šo jaunumu iepazinās šī  gada izstādē “SightCity”, kas norisinājās Frankfurtē.

Neskatoties uz to, ka šī ierīce ir tehnoloģiski sarežģīta, tās lietošana ir pavisam vienkārša. To piestiprina, piemēram, pie jebkāda veida brillēm un ieslēdz ar vienu pieskārienu. “MyEye 2.0” ir 2 mērķauditorijas – vājredzīgi un neredzīgi cilvēki. Tie, kuriem ir redzes atlikums, žurnālā ar pirkstu norāda vietu, no kuras vēlas sākt lasīt tekstu, ierīce to uztver un jau pēc mirkļa sāk teksta nolasīšanu. Savukārt tie, kuriem nav redzes atlikuma, savā priekšā novieto materiālu, ko kamera nofotografē un pēc mirkļa drukātais teksts ir pārvērsts audio formātā, kas tiek nolasīts priekšā.

Tieši teksta lasīšana ir galvenā funkcija. Ar to var nolasīt jebkādu drukātu tekstu: grāmatas, avīzes, žurnālus, ēdienkartes, preču zīmes, kā arī tekstu datoru un viedtālruņu ekrānos. Tikai ar pirkstu ir jānorāda uz vēlamā teksta vai arī priekšā jānovieto viss materiāls, lai pēc mirkļa to izdzirdētu savā ausī.

Papildus tam “MyEye 2.0” ir iestrādāta funkcija, kas atpazīst miljoniem svītrkodu, lai vājredzīgs vai neredzīgs cilvēks veikalā par preci varētu uzzināt detalizētāku informāciju. Turklāt, lai norēķinātos par precēm, palīdzēs iebūvētā banknošu un bankas karšu atpazīšanas tehnoloģija.

Vēl mākslīgās redzes palīglīdzeklim piemīt tāda unikalitāte, ka tas spēj atpazīt cilvēku sejas. Radinieki, draugi, kolēģi un citi, ar kuriem ir visbiežākā saskarsme, tiek, tā teikt, saglabāti ierīces atmiņā un nākamreiz, kad pietuvosies kāds pazīstams cilvēks, ierīce pateiks priekšā, kurš tieši tas ir.

Augstas izšķirtspējas kamera, neticami mazais izmērs un daudzās iespējas ir tas, kas “MyEye 2.0” padara tik pievilcīgu. Tas tikai apliecina, cik strauji mūsdienās attīstās tehnoloģijas, kas primāri radītas ar mēŗki, lai atvieglotu cilvēku ikdienu. Ticu, ka pēc laika arī Latviju sasniegs šis tehnoloģiskais izgudrojums, kas būtu lielisks palīgs ne vienam viens vājredzīgam un neredzīgam cilvēkam, tajā skaitā man.

/Anna no "Exceed"/