Faila lasīšanas piemērs - links uz failu: ReadSpeaker Klausīties

08.10.2019.

Rakstītais un zīmētais, kas pats sacietē

Neredzīgam un vājredzīgam cilvēkam liela daļa ikdienas aktivitāšu balstās uz tausti. Tas tādēļ, lai spētu orientēties apkārtējā vidē, līdz ar to šai maņai ir īpaši svarīga nozīme. Kā atpazīt, kur veļas mašīnai ir 60 grādu atzīme, kur uz klaviatūras ir “enter” taustiņš, vai kurā no burciņām ir zemeņu ievārījums? Tam ir dažādi risinājumi.

Pastāv dažādi priekšmetu marķēšanas produkti – gan atmiņas pildspalva, ar kuras palīdzību uzlīmē var ierunāt jebkāda veida informāciju, gan taktilas uzlīmes, kuras palīdz izcelt kādu noteiktu opciju vai taustiņu. Tikko mūsu produktu klāstu ir papildinājis kāds neliels, taču visnotaļ noderīgs produkts – taktilais marķieris. 

Tas ir šķidrums, kas pēc izžūšanas sacietē un veido sataustāmu reljefu. Šķidrums ir pildīts nelielā tūbiņā ar spicu uzgali, kas atgādina flomāsteru. Taktilais marķieris ir lielisks palīgs sadzīvē, jo ar to ir iespējams izcelt, piemēram, iestatījumus uz radio, tējkannas vai veikt atzīmes uz pārtikas produktiem. Tajā pat laikā tas noder arī spēļu pielāgošanai, burtu un ciparu rakstīšanai, zīmējumu un karšu veidošanai. Šo sacietējošo materiālu var izmantot uz dažāda veida materiāliem: papīra, metāla, apģērba, plastmasas u.t.t. 

Marķiera lietošana ir vienkārša - atskrūvējot tūbiņas vāciņu, tā ir jāsatver rakstīšanas pozīcijā, līdzīgi kā turot pildspalvu un ar tievo uzgali jānovieto uz vēlamā materiāla. Tad tūbiņa ir nedaudz jāsaspiež, lai izspiestu nedaudz šķidruma un veidotu vēlamo formu. Pēc dažām stundām šķidrā plastmasa jau ir kļuvusi sausa, taču līdz pilnai cietības pakāpes sasniegšanai paiet aptuveni 24 stundas. Turklāt marķieris ir pieejams melnā un spilgti oranžā krāsā, ļaujot tam būt ne tikai sataustāmam, bet arī pamanāmam, kas būtiski ir vājredzīgiem cilvēkiem.

Esam saņēmuši arī atsauksmi no kādas skolotājas, kura šo produktu izmanto, lai bērniem mācītu burtus – šādi  tiek aizstāti masīvie koka burti, turklāt ar taktilo marķieri pašam bērnam ir iespēja piedalīties burta veidošanā, tādējādi raisot labāku izpratni par to. 

Taktilā marķiera izmantošanas iespējas ir gana plašas, līdz ar to varam teikt, ka mūsu produktu klāstu ir papildinājis neliels, taču pietiekami noderīgs palīgs, kas neredzīga un vājredzīga cilvēka ikdienu var padarīt kaut nedaudz vieglāku.